ANASAYFA
SAĞLIKLI ET TÜKETİMİ

Et, yüksek biyolojik değeri, doyuruculuğu ve içerdiği proteinler açısından insan beslenmesinde ön sırada yer alan bir besin maddesidir. Ette bulunan proteinler insan organizmasında kayba uğrayan proteinleri %100'e varan bir oranda giderir. Tüketmekte olduğunuz et ve et ürünlerinin hijyenik şartlarda ve veteriner kontrolünde kesilip tüketiminize sunulması sağlığınız açısından büyük önem taşımaktadır. Et ve et ürünleri satın alınırken güvenilir firmalar tercih edilmelidir.

Kesim hayvanlarının etleri, iç organları ve kanlarındaki hayvansal proteinler hayat için lüzumlu esansiyel aminoasitlerin taşıyıcısıdır. Et, içerdiği ekstraktif maddaler nedeniyle mutfaklarda çok çeşitli biçimde işlenir. Et teknolojisinin çeşitli branşlarında pişirilmek, kızartılmak, tütsülenmek ve salamura işlemine tabi tutulmak suretiyle pek çok ürüne dönüştürülür.

Eti oluşturan kas liflerinin sindirimi kolaydır. Pişirilmiş et mideyi 2-3 saat sonra terkettiği halde kızartılmış et ancak 4 veya 5 saat sonra ince bağırsaklara iletilir.

GÖRÜŞ ve ÖNERİLERİNİZ